Psychiatrická nemocnice Jihlava

Instagram  Facebook  Certifikát  Certifikát  
NACHÁZÍTE SE: ÚVOD Historie

Historie


Založení a vznik ústavu

Založení a vznik ústavu

Vznik Psychiatrické léčebny v Jihlavě zapadá do kontextu rozvoje psychiatrické péče v Čechách a na Moravě a ve střední Evropě vůbec. Geografická poloha města Jihlavy jako centra Vysočiny předurčovala vznik léčebny, její vybudování a rozvoj. Souvislosti s celkovou zdravotnickou péčí v této oblasti jsou nepochybné.

Ohlédneme-li se do minulosti psychiatrického ústavnictví v našich historických zemích, můžeme konstatovat, že první kulturní a lidsky důstojná péče o duševně nemocné začíná otevřením samostatného pražského ústavu pro duševně choré 1.11.1790. Byl tím dán příklad a předpoklady pro samostatný rozvoj psychiatrie jako medicínského oboru. Od té doby dochází k postupným rekonstrukcím částí všeobecných nemocnic a následného budování poboček psychiatrických ústavů v různých částech Čech a Moravy.

Vývoj do roku 1925

Vývoj do roku 1925
V prvních letech existence ústavu bylo jeho poslání formulováno takto:"Ústav je určený pro neléčitelně duševně choré, chroniky obého pohlaví, klidné, nikoli nebezpečné společnosti ..."

Po poměrně rychlých a nenáročných úpravách donucovací pracovny byli bezprostředně do Jihlavy přivezeni nemocní z Brna a Šternberka. Ústav neměl svoji spádovou oblast, nesměl přijímat akutní případy a lůžka byla obsazována překlady z Brna, to zejména, a ze Šternberka, pokud došlo k jejich uvolnění v Jihlavě. Kapacita filiálky byla 320 lůžek, ta se udržela až do vypuknutí 1.světové války.

Budování po roce 1925

Budování po roce 1925
V roce 1925 přijeli do jihlavského zemského chorobince zástupci ministerstva zdravotnictví a upozornili ředitele MUDr. Metelku, že vláda ve svých plánech pro zajištění veřejné zdravotnické péče o duševně choré počítá s vybudováním nového ústavu v Jihlavě.
Stále trpěné provizorium mělo tedy definitivně skončit. Přestože k výstavbě nových pavilonů se nemohlo přistoupit hned, bylo trpělivě pokračováno v rozvoji ústavu v rámci skromných možností.
Velkou událostí bylo v roce 1928 zavedení teplé vody do všech provozů. Dokončila se malá pitevna, již dříve zrušená, s patologicko-anatomickým muzeem. Byla zřízena ústavní knihovna a zajištěno předplatné novin a časopisů pro nemocné. Do všech denních místností bylo zavedeno rádio.
Jednalo se o nákupy pozemků a byla zahájena jednání s architekty o budoucí podobě celého ústavu včetně komunikací, budov, parku, inženýrských sítí a vody.

18.7. 2020 MUDr. Zdeňka Drlíková

" Život člověka je jako plamen lampy třepotající se ve větru"
bhútánské přísloví

Naši PARTNEŘI a spřátelené organizace

KONTAKTNÍ SPOJENÍ
Psychiatrická nemocnice Jihlava
Brněnská 455/54
586 24  Jihlava

Telefon: +420 567 552 111
E-mail: pnj@pnj.cz
Prohlášení o přístupnosti
Nastavení cookies
Copyright © 2024 plj.cz | realizace 3nicom websolutions s.r.o.