Peer rodinný příslušník se zaměřuje na potřeby a přání lidí, kteří pečují o svého blízkého s duševním onemocněním. Pomáhá jim vyrovnávat se s jejich situací, doprovází je v tom, co prožívají, podporuje je v hledání vlastní cesty k zotavení a objevování zdrojů a možností ke zvládání situace. Nabízí rodinným příslušníkům a blízkým bezpečný prostor pro sdílení toho, co prožívají, založený na důvěře, vzájemnosti, podpoře a osobních zkušenostech.
Peer pečovatel dobře ví, že rodinní příslušníci jsou důležitým a přirozeným zdrojem podpory v léčbě
a péči o pacienta. Proto se je snaží povzbudit v tom, aby se na léčbě aktivně podíleli a vnášeli do ní svůj úhel pohledu, zkušenosti a znalost svého blízkého.
Je plnohodnotným členem týmu, spolupracuje se svými kolegy a zprostředkovává jim možný pohled rodiny klienta na situaci (a průběh léčby), připomíná význam spolupráce s rodinou a přispívá k prohloubení spolupráce mezi odborníky a rodinou.
Poskytuje rodinným příslušníkům a blízkých klientů informace o tom, kde se mohou dozvědět více o léčbě a nemoci a jak využívat pomoc a podporu.
Těžiště práce peer rodinného příslušníka v nemocnici je v individuální podpoře, která má podobu telefonických a osobních konzultací s rodinami hospitalizovaných pacientů. Doprovází a podporuje tím rodinu v průběhu hospitalizace rodinného příslušníka.